خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، مقایسه و استعلام قیمت

بیمه شخص ثالث با افزایش تصادفات و حوادث مربوط به خودروها پس از جنگ جهانی اول، بیشتر مورد توجه قرار گرفت. لزوم وجود بیمه شخص ثالث و پوشش دهی سوانح بیشتر حس می‌شد و لازم بود که با روش‌هایی مشکلات مرتبط با حوادث و سوانح ایجاد شده در صحنه‌های تصادف حل و فصل شود. بدین ترتیب صنعت بیمه اتومبیل در سال ۱۹۳۰ میلادی برای اولین بار در بریتانیا و از سال 1347، با افزایش استفاده از خودروها، در ایران اجباری شد. با اجباری شدن خرید بیمه شخص ثالث، کم کم روال حل معضلات تغییر کرد. دیگر راننده مقصر می‌دانست که پشتوانه‌ای دارد و راننده یا عابر آسیب دیده هم می‌دانست که می‌تواند به حق و حقوقش برسد. با توجه به این موضوع و اینکه قیمت بیمه شخص ثالث در برابر هزینه‌های تعمیر خودروهای دیگر و یا هزینه‌های درمان افراد آسیب دیده بسیار ناچیز بود، مردم از خرید بیمه ثالث استقبال کردند.

امروزه استعلام بیمه شخص ثالث و خرید بیمه ثالث سریع‌تر و راحت‌تر از هر زمان دیگری شده است. بیمه‌ای که می‌تواند از راننده در برابر موضوعات مهم و گوناگونی مراقبت کرده و به رفع خصومت‌ها برسد. از آنجا که خرید و محاسبه بیمه شخص ثالث و توجه به محاسبه بیمه شخص ثالث بر اساس معیارهای گوناگون بسیار اهمیت دارد، وستا بیمه با ارائه بهترین نرخ بیمه شخص ثالث همراه همیشگی‌تان خواهد بود.

بیمه شخص ثالث چیست؟

این بیمه یکی از انواع بیمه مسئولیت به شمار می رود که با نام بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی شناخته می‌شود و تنها نوع بیمه اجباری برای وسایل نقلیه در کشور است. بیشترین سهم خدمات شرکت‌های بیمه‌ای به ارائه استعلام بیمه شخص ثالث، محاسبه بیمه شخص ثالث، ارائه لیست قیمت بیمه شخص ثالث و در نهایت ارائه خدمات به مشتریان خرید بیمه شخص ثالث، اختصاص یافته است. این نوع از بیمه دارای مزایای فراوانی است که در صورت بروز حادثه به کمک فرد خواهد آمد و او را از پیشامدهای ناگوار بعد از هر سانحه نجات خواهد داد.

طبق قوانین مصوب در بیمه مرکزی، کلیه زیان دیدگانی که توسط وسیله نقلیه موتوری زمینی دچار خسارت های جانی و یا مالی شوند، شخص ثالث به شمار می روند. فرد آسیب دیده می‌تواند یک شرکت حقوقی باشد که در تصادف با راننده مقصر، دچار خسران اموال شده و یا فردی که در سانحه شرکت داشته و آسیب‌هایی را متحمل گشته است.

بر اساس قانون، این پوشش تمامی افراد و حتی راننده مقصر حادثه را در بر می‌گیرد. این قانون مهم شامل حقوق انسانی اشخاص است که در صورت بروز حادثه نسبت به جبران زیان های مربوط به آسیب به اموال، نقص عضو، فوت و از کار افتادگی زیان دیدگان اقدام می کند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

  به طور کلی بیمه شخص ثالث سه نوع خسارت را جبران می‌کند:
 • 1-خسارت های مالی: عبارت است از خساراتی که به اموال شخص ثالث وارد می‌شود.
 • 2- خسارات جانی: عبارت است از آسیب‌های جانی وارد شده به شخص ثالث مانند: فوت، نقص عضو، هزینه‌های درمان
 • 3- حوادث راننده (سرنشین): عبارت است از صدمات و خسارات بدنی ناشی از حادثه اعم از فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی را تا مبلغ تعین شده را به راننده اتومبیل که به‌موجب قانون ثالث تلقی نمی‌شود جبران می‌نماید و تا حد دیه کامل قابل خریداری است.

خسارات خارج از تعهد بیمه نامه شخص ثالث خودرو

  درصورتی‌که خسارت وارده به دلایل زیر اتفاق بی افتد، جبران خسارت به عهده بیمه شخص ثالث نیست:
 • 1. خسارت وارده به‌وسیله نقلیه مسبب حادثه
 • 2. خسارت وارده به محمولات وسیله نقلیه مسبب حادثه
 • 3. خسارت مستقیم و غیرمستقیم ناشی از تشعشات اتمی و رادیواکتیو
 • 4. خسارت ناشی از محکومیت جزائی و پرداخت جرائم

نکات مهم بیمه شخص ثالث

در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث، نوع خودرو، سال ساخت آن و ریسک‌های احتمالی که می‌تواند داشته باشد، اثرگذار است. در زمان خرید بیمه شخص ثالث، خوب است بدانید که دیه زن و مرد برابر است و اگر هر فردی دچار حادثه شود، فارغ از جنسیت، می‌تواند دیه متناسب با آسیبی که دیده است را بگیرد. دیگر نکات مهمی که در زمان خرید و استعلام بیمه شخص ثالث و چگونگی تعیین قیمت بیمه ثالث اثر دارد، در ادامه ذکر شده است.

۱- تاریخ اعتبار گواهینامه و بیمه شخص ثالث

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که ممکن است تمدید گواهینامه خودرو و یا تمدید بیمه شخص ثالث را فراموش کنید؟ شرکت‌های بیمه خودشان برای تدید بیمه نامه برایتان پیامک می‌فرستند و یا با تماس تلفنی به شما یادآوری می‌کنند که چه زمانی باید برای تمدید و به روز رسانی بیمه مراجعه کنید. اما برای گواهی نامه‌ها آلارمی وجود ندارد و یا ممکن است فرد متوجه گذشت تاریخ اعتبار آنها نشود. در این شرایط اگر تاریخ گواهی نامه راننده گذشته باشد اما بیمه داشته باشد و تصادف کند، می‌تواند از بیمه‌اش استفاده کند و مشکلی از این بابت نیست. درواقع شرکت بیمه گذشتن تاریخ گواهی‌نامه را به حساب پایان آن نمی‌گذارد و آن‌را باز هم معتبر می‌داند. با این حال همین حالا گواهی‌نامه‌تان را چک کنید و مطمئن شوید که تاریخ آن نگذشته باشد. البته اگر از بیمه وستا، بیمه نامه شخص ثالث را بخرید، حتما اعتبار گواهینامه‌تان را هم چک می‌کنیم.

۲- بیمه و پرداخت دیه

در تصادف‌ها ممکن است یک یا چند نفر دچار نقص عضو شوند و یا حتی فوت کنند. مثلا اگر یک کامیون با یک اتوبوس، یا یک اتوبوس با یک وسیله سواری، تصادف شدیدی داشته باشد و بیش از یک نفر آسیب ببیند یا فوت کند، بیمه شخص ثالث براساس آنچه که قانون تعریف کرده است، ملزم به پرداخت دیه می‌باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که اگر وسیله‌ای که راننده مقصر با آن تصادف کرده است، بیش از ظرفیت مسافر داشته باشد، بیمه ملزم به پرداخت دیه اضافی نیست. از سوی دیگر، صورتی که افراد حادثه دیده خارج از خودرو باشند، بیمه تمام خسارت‌ها را پرداخت خواهد کرد. اما اگر راننده مقصر به دلیل نوشیدن مشروبات الکلی یا مصرف روان گردان‌ها کنترل خودرو را از دست داده باشد، باز هم بیمه خسارت‌ها تقبل می‌کند؟ در اینجا باز هم پاسخ مثبت است و بیمه ابتدا خسارت‌ دیگران را پرداخت کرده و بعد از طریق مراجع قانونی برای بازپس گیری تمام یا بخشی از مبالغ پرداخت شده اقدام خواهد کرد. این مورد هم یکی دیگر از مواردی است که می‌گوید اهمیت داشتن بیمه چیست. چرا که حتی راننده‌گان خاطی هم می‌توانند از استعلام بیمه شخص ثالث استفاده کنند.

۳- عدم فعالیت بیمه و پرداخت خسارت

اگر جایی که از آن بیمه خریده‌اد، ورشکته شود و یا دفترش را تعطیل کند، تکلیف شما چه خواهد بود؟ قانون از قبل به این موضوع فکر کرده و با ایجاد صندوقی مخصوص در این شرایط از خریداران بیمه محافظت خواهد کرد. این صندوق مکلف است با انتقال دارایی و اموال شرکت بیمه؛ مشکلات را رفع کند و خسارات وارد شده را بپردازد. البته اگر شما از وستا بیمه، بیمه را دریافت کنید و در واقع خرید آنلاین و استعلام بیمه شخص ثالث را انجام دهید، بی‌شک تنها از بیمه‌های معتبر و بسیار خوش‌نام بیمه خریده‌اید و هرگز لازم نیست نگران این قبیل مشکلات باشید.

۴- بیمه به نام چه کسی باشد؟

در زمان خرید و فروش ماشین‌ها، این بیمه هم در کنار دیگر مدارک به خریدار تحویل داده می‌شود. در این شرایط قطعا بیمه نامه به اسم مالک قبلی است. طبق قانون جدید و از بهمن ۹۹ باید بیمه نامه به نام شخص مالک ماشین باشد. در نتیجه این قانون اگر سابقه تخفیف بیمه دارید، این تخفیف به نام خودتان باقی خواهد ماند و می‌توانید باز هم اگر ماشین داشتید، از آن استفاده کنید. درنتیجه تخفیف بیمه شخص ثالث شما به فرد دیگری واگذار نخواهد شد. با توجه به این قانون محاسبه بیمه شخص ثالث برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.

۵- خرید آنلاین بیمه شخص ثالث در زمان آموزش رانندگی

اگر در حال یادگیری رانندگی باشید و یا اگر یک ماشین آموزش رانندگی با شما تصادف کند، بیمه خسارت‌ها را پرداخت می‌کند. تنها شرط این است که طبق قوانین، آموزش‌ها صورت گرفته باشد و تابلوهای تحت آموزش، مسیرها و دیگر موارد رعایت شده باشد. در این شرایط مربی، به عنوان راننده در نظر گرفته می‌شود و موضوعی متوجه فرد تحت آموزش نیست. در نتیجه بیمه با این نکته، خسارات را بررسی و جبران خواهد کرد. با خرید آنلاین بیمه ثالث از وستا بیمه، می‌توانید همیشه و همه وقت با خیالی آسوده رانندگی کنید.

۶- برابری دیه زن و مرد در خرید بیمه

یکی از موضوعاتی که نشان می‌دهد اهمیت بیمه شخص ثالث چیست برابری محاسبه و پرداخت حق بیمه برای زن و مرد است. اگر چه طبق قانون دیه زن نصف دیگه مرد است اما در این بیمه، دیه و خسارت افراد حادثه دیده فارغ از جنسیت آنها پرداخت می‌شود. ماوتفاوت این مبلغ را صندوق تامین خسارات بدنی خواهد پرداخت تا در صورت هر گونه مشکلی خانم‌ها دیه برابر مردها دریافت کنند. این قانون از سال ۹۸ به بعد و تنها برای این بیمه وجود دارد و هنوز هم برای موارد دیگر دیه زن نصف مرد است. این قانون قدمی مهم و اثرگذار و مایه فخر شرکت‌های بیمه است. چرا که با خرید بیمه شخص ثالث می‌تواند گامی مثبت در جهت بهبود قوانین برداشت.

۷- خرید برای مسافران نیسان

در سال‌های اخیر بسیاری از تورهای گردشگری برای حمل و نقل در مناطق صعب‌العبور، از نیسان و وانت استفاده می‌کنند. مسافران در دسته‌های ۱۰ تایی یا بیشتر سوار این وانت‌ها می‌شوند. ممکن است این تورها بیمه مسافرتی داشته باشند اما اگر این وانت‌ها چپ کنند و یا مسافری در آنها آسیب ببیند، بیمه موظف به پرداخت خسارت نیست. البته بیمه برای کمک به حادثه دیدگان از صندوق تامین خسارات بدنی مبلغ خسارات وارد شده را پرداخت می‌کند اما راننده ملزم به بازگرداندن آن است. این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید و اگر صاحب یک آژانس گردشگری هستید و یا مسافرید و در برنامه سفر متوجه می‌شوید که قرار است از نیسان و وانت برای پیموندن بخشی از مسیر استفاده کنید، بدانید که بیمه این مورد را تحت پوشش قرار نخواهد داد. درواقع اگر اتفاقی برایتان بیافتد، خود شما و یا مدیر آژانسی که به این شکل برنامه سفر را چیده مقصر خواهید بود

روش محاسبه قیمت و حق بیمه، بیمه شخص ثالث

نرخ بیمه نامه شخص ثالث در سال 1401

نرخ بیمه شخص ثالث سال 1401 حق بیمه سالیانه انواع وسیله نقلیه برای بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه در سال 1401 برای تهدات بدنی (دیه) 8000 میلیون ریال و تعهدات مالی 200 میلیون ریال

حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث که در سال 1401 توسط بیمه مرکزی تعیین و به شرکت‌های بیمه ابلاغ شد به شرح زیر است.

نوع وسیله نقلیه  نرخ بیمه سال 1401(ريال)
سواری شخصی کمتراز 4 سیلندر  23/440/000
سواری شخصی سیلندر پیکان، پراید و سپند  27/760/000
سواری شخصی سایر سیلندر ها  32/630/000
سواری شخصی بیش از 4 سیلندر  36/520/000
بارکش تا یک تن  28/720/000
بارکش بیش از یک تن تا 3 تن  34/580/000
بارکش بیش از 3 تن تا 5 تن 43/770/000
بارکش بیش از 5 تن تا 10 تن  56/080/000
بارکش بیش از 10 تن تا 20 تن  65/260/000
بارکش بیش از 20 تن  69/160/000
وسایل نقلیه کشاورزی  12/030/000
وسایل نقلیه راهسازی و ساختمانی  17/190/000
وسایل نقلیه حمل زباله و خیابان پاک کن ها  27/940/000
خودروهای عمومی با ظرفیت 7 نفر با راننده  67/220/000
خودروهای عمومی با ظرفیت 9 نفر با راننده  69/160/000
ون با ظرفیت 10 نفر با راننده  69/930/000
مینی بوس با ظرفیت 16 نفر با راننده  85/980/000
مینی بوس با ظرفیت 21 نفر با راننده  89/310/000
اتوبوس با ظرفیت 27 نفر با راننده و کمک راننده  131/690/000
اتوبوس با ظرفیت 40 نفر با راننده و کمک راننده 165/690/000
اتوبوس با ظرفیت 44 نفر با کمک راننده و کمک راننده  175/840/000

 

منوی جستجوی پیشرفته

در حال بارگذاری ...