بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان چیست؟

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان یکی از انواع بیمه مسئولیت محسوب می‌شود که به منظور تامین بیمه‌ای جامع پزشکان کشور در سال 1365 تاسیس گردیده است.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان در قبال افرادی که به دلیل خطا، غفلت و یا قصور پزشکان در تشخیص، معالجه، تجویز نادرست، مداوا، اعمال جراحی و یا هرگونه امور پزشکی دچار صدمات جسمانی، روانی یا فوت شوند را تحت پوشش قرار می‌دهد. مواردی مانند اشتباهات و خطاهای پزشکی جزو پوشش‌های این بیمه قرار می‌گیرند.

خرید آنلاین بیمه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

همه ما می دانیم که تصمیمات و عملکرد پزشکان با جان و سلامتی ما انسان ها ارتباط مستقیمی دارد و از آن جایی که بخش بسیار مهمی از خدمات درمانی و مراقبتی بیماران به عهده پزشکان و پرستاران می‌باشد، هر گونه قصور و اشتباهی در امور، پیامدهای جبران ناپذیری را به همراه دارد. برای این که جامعه پزشکان و پیراپزشکان از سلامت روانی برخوردار باشند و امنیت شغلی و آرامش خیال در جوامع پزشکان برقرار باشد، بیمه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان ارائه گردید. از ان رو پزشکان و پرستاران محترم می‌توانند از مزایای بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان و پیراپزشکان بهره مند شوند.

با خرید بیمه پزشکی و یا بیمه پزشکان که به بیمه مسئولیت پزشکان معروف است، می‌توانید مشکلات پیش آمده را خیلی سریع و آسان حل کنید. ضمنا مسئولیت خطا و اشتباهی که اتفاق افتاد، فقط مربوط به شما نیست. درواقع با داشتن بیمه مسئولیت پزشکان یا بیمه مسئولیت پیراپزشکان، یک شرکت بیمه بزرگ در کنار شماست. بیمه‌ای که با جبران خسارت سریع و آسان و حل قانونی مشکلات، از حقوق شما به عنوان کادر درمان و حقوق بیمار به عنوان کسی که آسیب دیده است، مراقبت می‌کند.

اگر تمایل به خرید آنلاین بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را دارید، سامانه جامع بیمه وستا امکان خرید آنلاین بیمه مسئولیت مدنی، بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه عمر و .... را ارائه می کند و امکان مقایسه قیمت با دیگر شرکت‌های بیمه را برای شما عزیزان فراهم می‌نماید.

می توانید با مراجعه به سایت فروشگاه آنلاین خرید بیمه وستا، در زمان کوتاهی بیمه نامه خود را خریداری نموده و در سریعترین زمان ممکن تحویل بگیرید. بیمه مسئولیت پزشکان و یا بیمه مسئولیت پیراپزشکان از مهم‌ترین بیمه‌های مسئولیت حرفه‌ای است و باید داشتن و تمدید آن توسط پزشکان و تمام کسانی که خواستار بیمه پزشکی و یا بیمه تکمیلی نظام پزشکی هستند بسیار مهم و تعیین کننده فعالیت‌های حرفه‌ای است.

خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

غرامت فوت در بیمه مسئولیت پزشکان

در صورتی که به دلیل خطا یا قصور پزشکان بیمار فوت شود، وراث می‌توانند از بیمه غرامت فوت دریافت کنند که مبلغ پرداختی به وراث وی بر اساس مبلغ دیه در ماه های عادی و حرام محاسبه می‌گردد.

غرامت نقص عضو در بیمه مسئولیت پزشکان

اگر به علت خطا یا قصور پزشکان و پیراپزشکان، بیمار دچار نقص عضو شود، بیمار می‌تواند از غرامت نقص عضو بهره‌مند گردد. بیمه مسئولیت پزشکان موظف است تا سقف مقرر هزینه خسارت وارده را که توسط پزشک بیمه گذار تعیین می‌گردد را پرداخت می‌کند. درواقع بیمه مسئولیت پزشکان یک راه مطمئن برای کسانی است که در کادر پزشکی مشغول به کار هستند و ممکن است به هر دلیلی مرتکب قصور پزشکی شوند. با این بیمه حق بیمار و پزشک محفوظ است. درواقع بیمه پزشکی و یا بیمه تکمیلی نظام پزشکی کمک می‌کند تا تعادل و توازن در جامعه برقرار باشد. در نتیجه افراد جامعه می‌توانند بدون ایجاد تنش بیشتر به حق و حقوق خود برسند.

موارد خارج از پوشش بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان چیست؟

 • انجام هر اقدامی خارج از حدود وظایف شغلی و صنفی پزشک و پیراپزشک.
 • بيمه گذار به دليل استفاده از مسكرات و استعمال مواد مخدر يا داروي خواب آور، هوشياري لازم را براي مداواي بیمار نداشته باشد و باعث صدمه جسمي و يا رواني او شود.
 • انجام اقداماتی خارج از ضوابط پزشکی و یا بر خلاف قوانین و مقررات جاری باشد.
 • هر نوع خسارتی که منشاً آن تشعشات یونیزه کننده یا رادیو اکتیو و انرژی هسته‌ای باشد مگر اینکه استفاده از این قبیل مواد جهت معالجه بیمار ضروری باشد.
 • هر نوع خسارت ناشی از عدم النفع
 • عمد پزشک

راهنمای دریافت خسارت

در بیمه‌های مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان، بیمه گذار موظف است که در صورت وقوع و اطلاع از هرگونه حادثه‌ای، بلافاصله ظرف مدت 5 روز ، حادثه را به شرکت بیمه کتبا اعلام نماید. در اعلام حادثه اعلام شماره بیمه نامه، زمان و مکان حادثه، مشخصات فرد زیان دیده و شرح مختصری درباره نحوه بروز حادثه و بیان علت اولیه حادثه ضروری است. این گزارش به شرکت صادر کننده بیمه مسئولیت پزشکان، بیمه مسئولیت پیراپزشکان و درواقع کسانی که بیمه تکمیلی نظام پزشکی دارند کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری خسارت را پرداخت کنند و از جریان شکایت و مشکلات آن خارج شوند.

برای دریافت خسارت چه مدارکی مورد نیاز است ؟

بعد از اعلام کتبی خسارت توسط بیمه گذار و تشکیل پرونده، بیمه گر موظف است به همراه مدارک زیر به شرکت بیمه مراجعه نماید. برای دریافت خسارت بیمه مسئولیت پزشکی و بیمه مسئولیت پیراپزشکی توجه به جمع آوری و ارائه مناسب مدارک نیز بسیار اهمیت دارد.

 • کپی برابر اصل برگه بازجویی
 • کپی برابر اصل شکوائیه بیمار
 • کپی برابر اصل شکوائیه وراث (در صورت رخ‌دادن فوت)
 • کپی برابر اصل نظریه کمیسیون پزشکی
 • کپی برابر اصل رأی دادگاه
 • پوشش افزایش دیه بیمه مسئولیت

پوشش افزایش دیه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان یکی از پوشش‌های اضافی است و در شرایطی که بعد از پایان مدت بیمه نامه، بیمار در نتیجه خطای کار پزشکان و پیراپزشکان دچار مشکلاتی از قبیل مشکل جسمی یا روانی شود، وی موظف به پرداخت دیه همان سال می‌شود. لذا داشتن پوشش اضافی این بیمه نامه ضروری است. با اطلاع از نکات مهم بیمه پزشکی یا بیمه مسئولیت پزشکان آگاهانه و سرعت بیشتری فعالیت خواهید کرد.

مدت اعتبار بیمه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

مدت اعتبار بیمه نامه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان به مدت یک سال است و در صورتی که بیمه گذار مایل به صدور بیمه نامه کمتر یا بیشتر از یک سال باشد، الزاما باید از اداره فروش بیمه مسئولیت مدنی مجوز بگیرد. بیمه مسئولیت پزشکان یا بیمه مسئولیت پیراپزشکان که به بیمه پزشکان و بیمه پزشکی هم شهرت دارد، مانند بیمه‌های دیگر پس از یک سال دوباره می‌تواند تمدید شود و دارنده بیمه پزشکان از آن استفاده کند. نرخ حق بیمه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان به صورت زیر محاسبه می‌گردد.

سابقه عدم خسارت و دریافت تخفیف بیمه مسئولیت مدنی

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان مانند دیگر بیمه‌ها برای عدم خسارت مقدار تخفیفی را در نظر می گیرند که این تخفیف در شرکت های بیمه مختلف متفاوت است. برای محاسبه نرخ حق بیمه، سوابق کاری پزشکان و پیراپزشکان، خطا و اشتباهات آنان تاثیر بسزایی دارد. در نظر بگیرید پزشک یا پیراپزشکانی که در چندسال فعالیت خود دچار خطا و مرتکب اشتباه نشده‌اند، هزینه و ریسک کمتری را به بیمه گر متحمل شده اند و حق بیمه کمتری را پرداخت می‌کنند.

در نتیجه با خرید بیمه تکمیلی نظام پزشکی می‌تواند سابقه کار بدون خطای خود را نیز ثبت نمایید. با کمک بیمه تکمیلی نظان پزشکی و درواقع بیمه مسئولیت پزشکی که به بیمه پزشکی یا بیمه پزشکان هم مشهور است، می‌توانید یک راه حل قانونی و مناسب برای حل و فصل اتفاق‌های غیر عمد داشته باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به سامانه خرید آنلاین بیمه وستا مراجعه نمایید.

تخفیف بیمه نامه عدم خسارت

یک سال تخفیف عدم خسارت 5% دو سال تخفیف عدم خسارت 25% سه سال تخفیف عدم خسارت 35% چهار سال تخفیف عدم خسارت و بیشتر 40% پرداخت نقدی حق بیمه 10% تخفیف ویژه طرح سپاس از حافظان سلامت 20%

محاسبه حق بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان

طبقه بندی مشاغل بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان و محاسبه حق بیمه آنان، بر مبنای تخصصشان به چهار گروه زیر تقسیم می‌شود.

گروه های پزشکان

 • گروه یک: جراحان متخصص زنان و زایمان، جراحان عمومی، بیهوشی، ارتوپدی، ماما
 • گروه دو: جراحان متخصص قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی و پلاستیک، ارولوژی
 • گروه سه: جراحان متخصص فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان و لثه، پوست، اطفال
 • گروه چهار: پزشکان متخصص غیر جراح و جراحانی که به عللی عمل جراحی انجام نمی‌دهند، دندانپزشکان، پزشکان عمومی و متخصصین اندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی و
 • داروسازی، مامای تجربی

گروه های پیراپزشکان

 • گروه یک: ماماها (شاغل در بیمارستان)، داندانپزشکان تجربی و بهداشت کاران دهان و دندان
 • گروه دو: کارشناسان ارشد بیهوشی و تکنسین‌های بیهوشی، کارشناسان فیزیوتراپی، پرستاران، بهیاران شاغل در کلیه بخشهای CCU و ICU، دیالیز، اورژانس
 • گروه سه: پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها، تکنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران اتاق عمل
 • گروه چهار: تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و MRI و کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه و تکنسین‌های نوارنگاری و CSR و کمک بهیاران.

خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان به صورت آنلاین

اگر شما پزشک هستید و یا به عنوان کادر درمان مشغول به کار می‌باشید، خرید بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه مسئولیت پیراپزشکان برایتان ضروری است. چرا اگر به دلیل قصور پزشکی، حادثه‌ای برای بیمار رخ دهد، هزینه دیه و یا جبران خسارت‌ها، می‌تواند ده‌ها بار بیشتر از درآمد سالیانه یک پزشک باشد. در نتیجه بیمه تکمیلی نظام پزشکی می‌تواند به شما در مواقع بحرانی کمک کند. برای خرید آنلاین بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه مسئولیت پیراپزشکان وستا بیمه همراه شماست.

شما می‌توانید به صورت آنلاین و بسیار سریع بیمه خود را تهیه کرده و از آن برای بیمه پزشکی خود بهره‌مند شوید. این بیمه شامل پزشکان و پیراپزشکان است و در آن تمام گروه‌های کادر درمان در نظر گرفته شده‌اند. لازم به ذکر است که تعرفه بیمه مسئولیت پزشکان در برابر آنچه که سالیانه به عنوان دیه تعیین می‌شود، تغییر می‌کند. این بیمه معمولا به صورت یک ساله صادر می‌شود و قیمت آن در برابر تعهدات و مزایایی که وجود دارد، بسیار ناچیز است.

منوی جستجوی پیشرفته

در حال بارگذاری ...