سوالات متداول

مهمترین سوالات متداول حوزه بیمه

عمومی

وستا بیمه چیست؟

فروشگاه بیمه وستا، به عنوان اولین دارنده پروانه فعالیت فروش برخط بیمه به شماره 1695 از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، یک سامانه جامع خرید اینترنتی بیمه آتش سوزی، مسافرتی، عمر، حوادث، بدنه، شخص ثالث، تجهیزات الکترونیک، درمان تکمیلی و... است.

از فروشگاه آنلاین وستا بیمه می‌توانم به صورت تلفنی هم بیمه بخرم؟

بله، ما برای راحتی شما در وستا بیمه امکان خرید تلفنی بیمه را نیز فراهم آوردیم.

 
وستا بیمه یک کارگزار بیمه است؟

فروشگاه بیمه وستا، به عنوان اولین دارنده پروانه فعالیت فروش برخط بیمه به شماره 1695 از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، یک سامانه جامع خرید اینترنتی بیمه آتش سوزی، مسافرتی، عمر، حوادث، بدنه، شخص ثالث، تجهیزات الکترونیک و درمان تکمیلی در کمتر از 5 دقیقه است

چطور می‌توانم به وستا بیمه برای خرید بیمه اطمینان کنم؟

شما برای خرید از یک سامانه آنلاین نیاز به مشاهده یک سری نمادها دارید تا بتوانید به آن سایت اعتماد کنید.

۱- نماد اعتماد الکترونیک که فقط به سایت‌هایی داده می‌شود که مجوز وصل شدن به درگاه بانک را دارند (از اینجا نماد را اعتبار سنجی کنید)

۲- مجوز کسب‌ و کار اینترنتی یا همان کد ساماندهی (از اینجا نماد را اعتبار سنجی کنید)

وستا بیمه دارای هر دو نماد است و این دو را می‌توانید در انتهای صفحات سایت ببینید

مزیت خرید از وستا بیمه نسبت به سایر شرکت‌ها چیه؟

خرید از فروشگاه آنلاین بیمه وستا مزایای متعددی برای خریداران دارد

 • خرید بی دردسر و غیر حضوری به صورت آنلاین و یا تلفنی از سراسر ایران
 • مشاهده، مقایسه و بررسی قیمت‌ها و شرایط شرکت‌های مختلف بیمه
 • تمدید غیرحضوری بیمه نامه
 • یادآوری اتمام بیمه قبل از پایان سررسید بیمه نامه
 • ارسال رایگان بیمه نامه برای شما در بسته بندی زیبا همراه با هدیه
 • خرید به صورت نقد و اقساط
 • امکان عضویت در باشگاه مشتریان کارگزاری هواپیمایی ماهان
 • شارژ کارت باشگاه مشتریان برای تخفیف در خریدهای بعدی
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته در هنگام بروز خسارت

سوالات تخصصی

آیا خسارت ناشی از چاه آسانسور جزو پوشش‌های بیمه نامه مسئولیت می‌باشد؟

در صورتی که پوشش‌های تکمیلی مربوطه را داشته باشند بله. در غیر اینصورت خیر و قابل پرداخت نیست. پوشش‌های تکمیلی هم در هر مرحله از ساخت متفاوت است. باید دید چه نوع خسارتی رخ داده و در تعهد چه کسانی بوده است. برای پاسخ به چنین پوشش‌هایی اطلاع کامل از نوع حادثه و بیمه نامه خریداری شده برای ساختمان نیاز است.


بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای است که افراد را در برابر خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث رانندگی بیمه می‌کند. در ایران بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه موتوری اجباری است.

شخص ثالث کیست؟‌

در بیمه شخص ثالث، کسی که برای وسیله نقلیه بیمه خریداری می‌کند، شخص اول یا بیمه‌گذار، شرکت بیمه‌ای که بیمه شخص ثالث از آن خریداری می‌شود، شخص ثانی یا شرکت بیمه و فرد یا افرادی که در حادثه زیان دیده‌اند، شخص ثالث نامیده می‌شود. توجه داشته باشید که راننده اگر مقصر باشد، شخص ثالث نامیده نمی‌شود.

آیا بیمه شخص ثالث اجباری است؟

بله. داشتن بیمه شخص ثالث برای دارندگان تمام وسایل نقلیه اعم از شخصی، مسافری،‌ باری، موتورسیکلت و... در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا، اجباری است.

اگر بیمه شخص ثالث نداشته باشم، چه مشکلاتی بوجود می‌آید؟

در ایران بیمه شخص ثالث، اجباری است. حرکت وسیله نقلیه بدون بیمه شخص ثالث ممنوع است. پلیس راهنمایی رانندگی اگر متوجه شود که وسیله‌ای این بیمه‌نامه را ندارد، می‌تواند آن را توقیف کند. همچنین، اگر خودرویی بیمه شخص ثالث نداشته باشد و دچار حادثه شود، راننده تا زمات پرداخت خسارت جانی و مالی آسیب‌دیدگان، در زندان باقی خواهد ماند. مشکل دیگر،‌ جریمه دیرکرد است. اگر خودرویی فاقد بیمه شخص ثالث باشد و قصد تهیه آن را داشته باشد، باید جریمه دیرکرد پرداخت کند. جریمه دیرکرد غیرقابل بازگشت است. در نهایت، خرید و فروش خودروی بدون این بیمه‌نامه ممنوع است.

فواید بیمه شخص ثالث چیست؟‌

حوادث رانندگی معمولا خسارات مالی و جانی زیادی به بار می‌آورند. به عنوان مثال، خسارات مالی ممکن است تا مرز صدها میلیون تومان برسد. بیمه شخص ثالث شما را در برابر این حوادث بیمه می‌کند.

خسارات مالی بیمه شخص ثالث چیست؟

هر گونه خسارتی که در جریان حادثه برای اموال شخص ثالث پدید آید، جزیی از خسارت مالی محسوب می‌شود.

خسارات جانی در بیمه شخص ثالث چه معنایی دارد؟

هر گونه خسارتی جانی که به شخص ثالث وارد شود، خسارات جانی نامیده می‌شود. صدمه به غیرانسان جز خسارات جانی محسوب نمی‌شود.

آیا بیمه شخص ثالث زیان واردشده به راننده خودروی مقصر را جبران می‌کند؟

بیمه حوادث خسارت واردشده به راننده در جریان حادثه را جبران می‌کند. این بیمه، دیه مربوط به نقص عضو یا فوت راننده را جبران می‌کند، اما هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه را برای راننده مقصر را جبران نمی‌کند. راننده مقصر اگر بیمه حوادث انفرادی داشته باشد، هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه جبران می‌شود.

اگر گواهینامه نداشته باشیم، آیا خسارات واردشده به من جبران می‌شود؟

اگر تاریخ گواهی‌نامه شما گذشته باشد ولی بیمه شخص ثالث‌تان معتبر باشد، بیمه خسارت‌ها را پرداخت خواهد کرد.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث چیست؟

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث در ازای سال‌هایی که از این بیمه‌نامه استفاده نکرده‌اید، به شما تعلق می‌گیرد. تخفیف عدم خسارت برای یک سال 10% برای دو سال 15% برای سه سال 20% برای چهار سال 30% برای پنج سال 40% برای شش سال 50% برای هفت سال 60% و برای هشت سال به بالا 70% است.


بیمه آسانسور

کدام شرکت ارائه دهنده بهترین بیمه آسانسور است؟

تمامی شرکت‌های بیمه کننده بیمه آسانسور ملزم و موظف به ارائه کامل پوشش‌های بیمه‌ای می‌باشند و تنها ویژگی‌ای که باعث برتری بیمه‌ای نسبت به بیمه دیگر می‌شود، ارائه خدمات و نحوه پرداخت خسارت می‌باشد.

چه شرکتی آسانسورهای بدون استاندارد را بیمه می‌کند؟

در حال حاضر تنها شرکتی که آسانسورهای بدون استاندارد را بیمه می‌کند؛ بیمه رازی است. از طریق سایت وستا بیمه می‌توانید بیمه آسانسور خود را خریداری نمایید.

برای بیمه آسانسور حتما باید با شرکت تعمیر و نگهداری قرارداد داشت یا نیازی به ارائه قرارداد رسمی وجود ندارد؟

در صورتی که آسانسور شما تازه نصب شده و گواهی نامه استاندارد را برای آن از نهاد مربوطه گرفته اید، برای بیمه آسانسور نیازی به ارائه قرارداد تعمیر و نگهداری نیست اما برای آسانسورهایی که بیشتر از یکسال از نصب آنها می‌گذرد، نظر شرکت‌های بیمه برای بیمه نمودن کاملا متفاوت است. برخی شرکت‌ها پرداخت خسارت را منوط به قرارداد و برخی دیگر بدون نیاز به آن انجام می دهند. 

در صورتی که سرویس های آسانسور خود را بدون قرارداد انجام می دهید بهتر است، پس از انجام هر سرویس رسید انجام سرویس را با مهر شرکت آسانسوری دریافت نمایید.

برای پرداخت خسارت آسانسور ارائه تاییدیه استاندارد آسانسور مورد نیاز است؟

جواب به این سوال بستگی به دو موضوع دارد: اول شرکت بیمه‌ای که تحت پوشش آن هستید و دوم بندهای قرارداد میان بیمه گر و بیمه گذار پس در هنگام بستن قرارداد بیمه آسانسور دقت کنید.

به طور مثال در بیمه ملت آسانسور حتما باید مورد تایید اداره استاندارد باشد و در هنگام پرداخت خسارت بیمه آسانسور نیاز به ارائه برگه تایید استاندارد است ولی در بیمه نوین نیازی به ارائه آن نیست.

آیا برای بیمه آسانسور تمدید استانداردهای آسانسور هم نیاز است؟ یا فقط قرارداد سالیانه با سرویسکار کافی است؟

در حوادث مربوط به آسانسور معمولا 4 دسته مقصر وجود دارد:

 • سازنده آسانسور و شرکت تایید کننده استاندارد بودن آسانسور و ناظر تایید استاندارد آسانسور
 • سرویس کننده آسانسور
 • مدیر ساختمان و یا مالک آسانسور و یا بهره بردار آسانسور
 • شخص استفاده کننده از آسانسور


هر کس به تناسب قصور خود ملزم به جبران خسارت‌های ناشی از مسولیت خود است.

اما اینکه برای تمدید بیمه آسانسور، الزامی برای تمدید استاندارد آسانسور نیز وجود داشته باشد، کاملا وابسته به قرارداد و توافقات ما بین بیمه گر و بیمه گذار است و باید در قرارداد نیاز و یا عدم نیاز به آن قید شده باشد.

برای بیمه کردن آسانسور حتما باید برگه تاییدیه استاندارد داشته باشد؟

بر اساس آخرین مصوبه اعلام شده سازمان استاندارد، بیمه کردن آسانسور های فاقد برگه تاییدیه استاندارد ممنوع است. اما برخی شرکت‌های بیمه صرفا برای آسانسورهای قدیمی، با شرط آنکه ساختمان مربوطه قرارداد یکساله با شرکت معتبر نصب و نگهداری آسانسور داشته باشد و آن شرکت برگه تایید صحت و سلامت آسانسور را به شرکت بیمه ارائه کند، بیمه نامه را صادر می‌نمایند.

چرا در بیمه آسانسور، به شخصی که بیمه گذار است در صورت خسارت دیدن، خسارتی پرداخت نمی شود ؟

طبق ماده 22 خسارت‌های وارد شده به شخص بیمه گذار تحت پوشش این بیمه نیست.

به صورت کلی در بیمه نامه مسئولیت آسانسور، خسارات ناشی به شخص بیمه گذار تعلق نخواهد گرفت مگر با این شرط که این موضوع در بیمه نامه قید شود. به طور معمول این بند در بیمه آسانسور با حق بیمه اضافی و یا توضیح در شرایط خصوصی بیمه می‌تواند تحت پوشش قرار بگیرد، پس زمان خرید بیمه با مشاور بیمه خود درباره این بند صحبت کنید.


بیمه مسافرتی

منظور از پوشش در بیمه مسافرتی چیست؟

موارد و خطراتی که بیمه مسافرتی که جبران آنها را بر عهده گرفته است، پوشش نامیده می‌شود.

 
بیمه مسافرتی چه فوایدی دارد؟

بیمه مسافرتی فواید زیادی دارد و شما را در برابر خطراتی که در سفر پیش می‌آید، بیمه می‌کند. شما با داشتن بیمه مسافرتی می‌توانید سفری امن و بدون دردسر را تجربه کنید.

 
اگر بیمه مسافرتی نداشته باشم، چه مشکلاتی ممکن است برای من پیش بیاید؟

پوشش‌های بیمه مسافرتی شما را از تهدیدات احتمالی که ممکن است در طول سفر پیش بیاید، محافظت می‌کند. به عنوان مثال، اگر شما در طول سفر دچار بیماری شوید،‌ ممکن است هزینه‌های پزشکی زیادی بر شما تحمیل شود و شما توان پرداخت آن را نداشته باشید. در این صورت، بیمه مسافرتی هزینه‌های پزشکی شما را پرداخت خواهد کرد.

 
بیمه مسافرتی چیست؟

بیمه مسافرتی شخص را در برابر خطراتی که در سفر او را تهدید می‌کند،‌ محافظت می‌کند. برخی از این خطرات و تهدید عبارتند از: صدمات جسمانی مانند دریازدگی، سرماخوردگی شدید در مناطق سردسیر، مسمومیت غذایی، گم‌شدن یا تاخیر در رسیدن بار و ... . بیمه مسافرتی راه‌حلی مناسب برای مقابله با این تهدیدات است.


بیمه آتش سوزی

نحوه خرید بیمه آتش سوزی فوری

برای خرید فوری بیمه آتش سوزی اینجا کلیک کنید

 
بیمه نامه آتش سوزی مسکونی با طرح زلزله چیست و چه کسانی به آن نیاز دارند؟

وقوع یا عدم وقوع بلایای طبیعی تقریبا غیر قابل پیش بینی است و زلزله نیز به عنوان یکی از بلایای طبیعی از این قاعده مستثنی نیست. کشور ایران به عنوان یکی از نقاط زلزله خیز جهان، هر ساله شاهد صدها زلزله با شدت‌های مختلف است که هر کدام می‌توانند صدمات جبران ناپذیری به صورت مستقیم و غیرمستقیم به دارایی‌های افراد وارد کنند.

بیمه نامه آتش سوزی با هدف تامین خسارات مالی به مال و دارایی‌های افراد طراحی گردیده است، پوشش زلزله نیز به عنوان یکی از عوامل مهم جبران خسارت در زمان بروز ضرر و زیان به اموال و دارایی‌های افراد در این بیمه نامه تعریف شده است.

خسارت ناشی از نوسانات برق تحت پوشش کدام بیمه است؟

این نوع خسارات تحت پوشش بیمه آتش سوزی است.

 
بیمه نامه آتش سوزی طرح جامع اصناف چه خطرات و خساراتی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟

بیمه نامه آتش سوزی طرح جامع اصناف ساختمان و اثاثیه آن را در برابر حوادث زیر تحت پوشش قرار خواهد داد:

 • حریق
 • انفجار
 • صاعقه
 • زلزله
 • مسئولیت مالی در مقابل همسایگان
 • پاکسازی محل حادثه
 • سرقت
 • وقفه در فعالیت (عدم‌النفع)
بهترین شرکت بیمه برای آتش سوزی کدام شرکت بیمه گر است؟

همه شرکت‌های بیمه از نظر ارائه خدمات بیمه نامه آتش سوزی شبیه به هم هستند به شرط اینکه بیمه نامه‌ای که خریداری می‌کنید متناسب با شرایط و ریسک شما باشد. یکی از نکات مهم در خرید بیمه نامه این است که ارزش بیمه شده با ارزش واقعی سرمایه یکسان باشد. چون در صورت بروز خسارت به مشکلات متعددی برخورد خواهید نمود.

 

برای دریافت خسارات بیمه آتش سوزی چه باید کرد؟

حداکثر ظرف مدت 10 روز از تاریخ وقوع حوادث تحت پوشش بیمه آتش سوزی خسارت خود را به شرکت بیمه اطلاع دهید و پس از آن با ارسال مدارکی که بیمه‌گر از شما می‌خواهد، روند پیگیری پرونده شما شروع خواهد شد و بیمه‌گر می‌بایست حداکثر ظرف مدت یک ماه خسارت را پرداخت کند.

چطور می‌توانیم اموال و اثاثیه را تحت پوشش بیمه سرقت قرار دهیم؟

پوشش سرقت یکی از پوشش‌های اضافی در بیمه آتش سوزی است و به تنهایی قابل خریداری نیست.

کدام یک از شرکت های بیمه را برای بیمه نامه آتش سوزی منازل توصیه می کنید ؟

در حال حاضر تمامی شرکت‌ها در این محصول بیمه یکسان هستند و تفاوت چندانی جز قیمت با یکدیگر ندارند، قبل از خرید می‌توانید از اینجا این شرکت‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

آیا کسی که مستاجر است، می‌تواند مغازه را بیمه آتش سوزی کند؟

بله می‌توانید برای خرید بیمه آتش سوزی از اینجا اقدام کنید، طبق قانون در طول مدت اجاره اگر آتش سوزی و یا یکی از خسارات جزو پوشش‌های بیمه رخ دهد جبران هزینه‌های وارده به عهده‌ی مستاجر می‌باشد.

در صورت داشتن بیمه نامه معتبر در هنگام بروز حادثه خسارت مربوط به اجناس به مستاجر و خسارت مربوط به ساختمان به مالک پرداخت می‌گردد.

پوشش هزینه پاکسازی در بیمه آتش سوزی چیست؟

هزینه پاکسازی شامل جمع آوری ضایعات و بقایای باقی مانده حاصل از وقوع حادثه است که حداکثر سرمایه تحت پوشش آن 20 درصد از کل ارزش بیمه شده می‌باشد.


بیمه بدنه خودرو


در حال بارگذاری ...